Ayçiçek Yağının Faydaları

Ayçiçeği yağı, ayçiçeği bitkisinin çekirdeklerinden elde edilir. Bu bitki, batı toplumlarında “güneş çiçeği” olarak bilinir. Ülkemizde diğer adı “günebakan çiçeği”dir. Ayçiçeği yağı, uçucu olmayan bir yağ olduğu için üretimi kolaydır. Ülkemizde genellikle yemek pişirmede kullanılan bu yağın sağlığımıza inanılmaz faydaları vardır.

Ayçiçeği yağı, içerdiği yağ asitleri sayesinde vücudumuzun yağ oranını dengeleyerek metabolizmamızı güçlendirir. E vitamini açısından çok zengin olan ayçiçeği yağı, kozmetik ürünlerinde çok sık kullanılan bir yağdır.

Kolesterolü dengeler.

Ayçiçeği yağında Omega 6 ve Omega 3 yağları bulunur. Doymamış yağlar içermediği için sağlığımıza çok faydalıdır. Vücudumuzdaki Omega 3 ve Omega 6 yağ asitlerinin oranını dengeleyerek yüksek kolesterol seviyelerini düşürür.

Kalbi korur.

Ayçiçeği yağı, damar tıkanıklığını önler ve kalp krizi riskini azaltır.

Ayak mantarlarını iyileştirir.

Araştırmalara göre ayak mantarını tedavi eden en etkili yağlardan biridir. Parmak aralarında başlayan ayak mantarını, günde 3-4 kez mantarlı bölgelere sürüldüğünde hızla iyileştirir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Ayçiçeği yağı, E vitamini açısından zengin bir yağdır. E vitamini vücuda alındığında antioksidanlar gibi davranarak zararlı maddeleri elimine eder ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Cilt dokusunu onarır.

Ayçiçeği yağı, içeriğindeki E vitamini sayesinde cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur ve cilt dokusunu iyileştirir. Serbest radikallere karşı savaşarak kanserli hücre oluşumunu engeller. Ciltte meydana gelen yaraları ve kesikleri tedavi eder.

Enerji verir.

Ayçiçeği yağında bulunan yağ asitleri, vücuda enerji vererek zindelik sağlar.

Kanseri önler.

E vitamini açısından çok zengin olan bu yağ, kansere karşı koruyucudur. Özellikle kolon kanserine yakalanma riskini önemli ölçüde azalttığı kanıtlanmıştır.

Yorum Yap


Not - Bunları KullanabilirsinizHTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>