Beta Karoten Nedir? Beta Karotenin Faydaları Nelerdir?

Beta karoten, Yunanca “ikinci” anlamına gelen “beta” kelimesi ile Latince “havuç” anlamına gelen “carota” kelimesinin birleştirilmesiyle oluşturulmuş bir kavramdır. 1831’de H. Wackenroder ilk kez havuç köklerinden beta karoten elde ederek bu adı vermiştir.

Beta Karoten Nedir?

Beta karoten, bitkiler ve meyvelerde bulunan kırmızı ve turuncu pigmentlerdir. Beta karotenler vücudumuzdaki tüm organların işleyişine destek olan maddeler içerir. Güçlü bir antioksidan olan beta karoten, insan vücudu tarafından A vitaminine dönüştürülür. Gözleri, cildi ve sinir sistemini güçlendirir.

A vitamini, doğada vitamin olarak ve beta karoten olarak iki temel biçimde bulunur. Vitamin şeklinde olanına retinol denir ve hayvansal besinlerden alınır. Retinol, vücut tarafından dönüşüme uğratılmaya gerek duyulmadan A vitamini olarak kullanılır. Beta karotenler ise vücut tarafından A vitaminine dönüştürülerek kullanılır.

Beta Karotenin Faydaları

Güçlü antioksidanlar içeren beta karotenler, yaşlanma etkilerini geciktirir, vücudun A vitamini ihtiyacını karşılar, cildi korur, gözleri güçlendirir.

Güçlü bir antioksidandır.

Beta karoten, güçlü antioksidanlar içerir. Bu antioksidanlar vücuttaki serbest radikallere karşı savaşarak bedenin güçlü ve sağlıklı kalmasını sağlar. Ayrıca bu antioksidanlar kronik hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

Hamilelikte yardımcıdır.

Hamilelik döneminde vücudun A vitamini ihtiyacı fazladır. Bebeğin sağlıklı gelişmesine yardımcı olan beta karotenler, bebeğin akciğerlerinin gelişiminde önemli rol oynar. Bu yüzden hamile olan ve emziren kadınlara, sarı ve turuncu meyve ve sebzelerin tüketilmesine ağırlık vermeleri önerilmektedir.

Cildi korur.

Beta karotenlerin UV ışınlarına karşı cildi koruduğu kanıtlanmıştır. Deri problemlerinin iyileşmesini hızlandırır, güneşin zararlı etkilerine karşı cildi korur.

Gözleri korur.

Beta karotenler göz sağlığı için önemli antioksidanlar içerir. Yaşlanmadan kaynaklanan göz hastalıklarını önler.

Yorum Yap


Not - Bunları KullanabilirsinizHTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>