Karpuz ile Gelen Güzellik

Yaz günlerinde serinlemek istediğimizde aklımıza ilk gelen şeylerden biri karpuzdur. Yüzde doksan su içeren karpuz, serinlememize ve su ihtiyacımızı karşılamamıza yardımcı olan mucizevî bir meyvedir.

Ayrıca diğer meyvelere oranla çok daha fazla dayanıklıdır. Bir karpuz, yaklaşık 13 santigrat derecede 2 hafta boyunca tazeliğini bozulmadan korur. Bu mucize meyvenin sağılığımıza ve güzelliğimize olan faydaları saymakla bitmez.

Saçlarınız Hızlı Uzasın

Karpuz, sitrülin denilen bir madde içerir. Bu madde büyüme hormonu üretiminde ve vücudumuzdaki gerekli maddelerin üretilmesinde rol oynayan Arginin seviyesini yükseltir. Arginin kan dolaşımının artmasında ve saçlarımızın uzamasında da etkilidir.

Bu madde kafa derimize yeterli kanın pompalanmasından,  protein ve minerallerin saçlarımızın büyümesinde kullanılmasından sorumludur. Yaz mevsiminde bolca karpuz tüketerek saçlarınızın daha hızlı uzamasını sağlayabilirsiniz.

Karpuz Saç Dökülmesini Engeller

Karpuz, C vitamini açısından çok zengin bir meyvedir. C vitamini, kırmızı kan hücrelerindeki demir oranını korur. Saç köklerine yeterli oksijenin taşınmasına yardımcı olur. Kolajen üretimini arttırır. Karpuz, içeriğindeki bol C vitamini sayesinde saç köklerini güçlendirir ve saç dökülmesini önler.

Karpuz Doğal Bir Toniktir

Karpuz yüzde doksan su içerir ve doğal bir tonik etkisi göstererek cildi nemlendirir ve temizler. Vitaminler ve antioksidanlar açısından zengin bir meyve olan karpuz, vücudunuzdaki serbest radikallere karşı savaşır ve yaşlanma etkilerini geciktirir.

Karpuz Maskesi

Karpuz maskesi, etkili bir doğal toniktir; hem yüzünüzü zarar vermeden temizler hem de yüzünüzü nemlendirerek canlandırır.

Özellikle kuru ciltler için uygulayacağınız karpuz maskesi, yaşlanma etkilerine karşı koruyucu bir rol üstlenir. Cildinizin nem dengesini korumasına yardımcı olur.

Küçük bir dilim karpuzu püre haline getiriniz. İçine bir çay kaşığı bal ekleyerek tahta bir çubuk veya kaşık yardımıyla iyice karıştırınız. Bu karışımı yüzünüzde 10 dakika bekletip yüzünüzü ılık su ile durulayınız.

Karpuz, Akne ve Cilt Lekelerini Giderir

Akne probleminiz varsa ve yüzünüzdeki lekelerden şikâyetçiyseniz karpuz, bu konuda en iyi doğal tedavi yöntemlerinden biridir. Özellikle güneş yanıklarında ve güneş lekelerinde etkilidir. Karpuz, cilt tonunun eşitlenmesine ve cildin parlaklık kazanmasına yardımcı olur.

2 yemek kaşığı karpuz suyunu bir parça pamuk yardımıyla cildinize iyice yediriniz. 2-3 dakika bekleyip yüzünüzü ılık suyla yıkayınız. Etkilerini hemen göreceksiniz.

Yorum Yap


Not - Bunları KullanabilirsinizHTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>