Magnezyum Açısından Zengin Yiyecekler

Magnezyum, hücrelerin yenilenmesinde kullanılan ve bedende 300’ün üzerinde biyokimyasal işlemde rol alan vücudun ihtiyaç duyduğu temel minerallerden biridir. Bugün tüm dünyada yaşayan insanların yüzde sekseninde magnezyum eksikliği vardır. Günümüzde magnezyum eksikliğine bağlı hastalıklarda artış görülmektedir.

Magnezyum, kanda ve kemiklerde depolanan kritik öneme sahip bir mineraldir. Besinlerden yeterince magnezyum alınamadığında, vücut kemik ve organlardan magnezyum alarak ihtiyacını karşılamaya çalışır. Magnezyum eksikliği, hormon dengesizliğine, fibromiyalji sendromuna, kalp krizine, şeker hastalığına, kemik erimesine, tansiyona, ağrılara, depresyon ve anksiyeteye yol açmaktadır.

Merkezi İngiltere’de olan akademik yayın organı Biomed’de yayınlanmış bir çalışmanın sonuçlarına göre insan bedeninde magnezyumun 3751 adet görevi vardır. Bu çalışmaya göre magnezyumun insan vücudu için önemi, insanın hayal edebileceğinden çok daha fazladır.

Magnezyum protein sentezinde, sinir sisteminde, kan şekerinin düzenlenmesinde, metabolizmanın güçlendirilmesinde, kan basıncının dengelenmesinde ve bir antioksidan olan glutatyon üretilmesinde aktif olarak görev alır. Magnezyum eksikliği kan testlerinde tespit edilememektedir. Magnezyum açısından zengin yiyecekler tüketilerek magnezyum eksikliğinin önüne geçilebilir.  Erkeklerin günlük magnezyum ihtiyacı 400 miligram, kadınların günlük magnezyum ihtiyacı ise 310 miligram’dır.

Yeşil yapraklı sebzeler genellikle magnezyum açısından zengin yiyeceklerdir. Ispanak, pazı, kabak çekirdeği, yoğurt, badem, kuru fasulye, avokado, incir, siyah çikolata ve muz en fazla magnezyum içeren yiyeceklerdir.  En fazla magnezyum oranı ıspanak ve pazıda bulunur. Sadece 1 su bardağı ıspanak 157 miligram magnezyum içerir. Bu oran pazıda 154 miligram’dır.

Kabak çekirdeği, ıspanak ve pazıdan sonra en fazla magnezyum içeren besindir. Bir avuç kabak çekirdeğinde 92 miligram magnezyum vardır. Yoğurt ve kefir de, magnezyum açısından zengin yiyeceklerin başında gelir. Bir su bardağı yoğurtta 50 miligram magnezyum vardır. Bir avuç badem ise 80 miligram magnezyum içerir. Kuru fasulye de magnezyum açısından zengin yiyeceklerin başında gelir. Sadece 1 yemek kaşığı haşlanmış kuru fasulyede 60 miligram magnezyum bulunur.

Avokado, incir ve muz, magnezyum açısından zengin meyvelerdir. Bir avokadoda 58 miligram, bir incirde 25 miligram, bir muzda ise 32 miligram magnezyum vardır. Siyah çikolata da magnezyumkaynağıdır. Küçük bir parça siyah çikolata, 23 miligram magnezyum içermektedir.

Yorum Yap


Not - Bunları KullanabilirsinizHTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>